خانه / فندق / صادرات فندق ایران به عراق

صادرات فندق ایران به عراق

کشور عراق در طی حدودا دو دهه گذشته، دومین خریدار بزرگ فندق ایران از لحاظ وزن بوده است. در این مطلب قصد داریم جزئیات صادرات فندق ایران به کشور همسایه غربی مان عراق را بررسی کنیم.

در بررسی صادرات فندق و مغز فندق ایران، یک بررسی کلی از داده های صادارت فندق ایران در بازه زمانی از 1380 تا 1396 انجام شده بود. همچنین در مطلب صادرات فندق به افغانستان، نگاهی کوتاه به روند فروش فندق ایرانی به این کشور همسایه شرقی انجام دادیم؛ که در طی چند سال گذشته، مهمترین مقصد صادرات فندق ایران بوده است. در اینجا قصد داریم نگاهی داشته باشیم به صادرات فندق به کشور عراق، که بنا به دلایل متعدد، بالقوه میتواند هر ساله خریدهای عمده ای از این محصول ایرانی انجام بدهد.

در بررسی صادرات فندق و مغز فندق ایران دیدیم که نزدیک به یک چهارم از وزن کل صادرات فندق ایران از سال 1380 تا 1396 به عراق انجام شده و بخش عمده ای از وزن کل صادرات به عراق در دو سال اخیر انجام شده است. این امر نشان میدهد که همانند بسیاری از محصولات، برای فندق نیز میتوان روی بازار عراق حساب ویژه ای باز کرد. البته در حال حاضر، با توجه به نفوذی که کشور ترکیه در سالهای اخیر در عراق انجام داده است، صادرکنندگان این محصول می بایست سعی کنند تا سهم خود از این بازار را حفظ کرده و با بازاریابی درست در این کشور، سهم ایران در این کشور را افزایش دهند.

وزن صادرات فندق

جدول زیر بر اساس داده های سایت اطاق بازرگانی تهران از صادرات این محصول به کشور عراق در بازه زمانی 1380 تا 1396 به دست آمده است.

صادارت فندق ایران
جدول وزن صادارت فندق ایران به عراق

در نمودار زیر، نوسان وزن فروش فندق باپوست به عراق در طی بازه زمانی مورد بررسی به تصویر کشیده شده است. واحد وزن در این نمودار بر حسب تن (1000 کیلوگرم) مشخص شده است.

صادرات فندق ایران
نمودار وزن صادرات فندق باپوست از ایران به عراق

نمودار زیر نیز نوسان صادرات فندق بدون پوست به عراق را نشان داده است.

صادارت فندق ایران
نمودار وزن صادرات فندق بدون پوست از ایران به عراق

کشور عراق به عنوان همسایه جنوبی ترکیه (یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فندق)، با حضور محصول ارزانتر ترک، شرایط سختی برای عرضه فندق گران قیمت ایرانی دارد. لذا فعالان حوزه تجارت خشکبار در ایران باید با تاکید بر مزیت رقابتی فندق ایرانی که همان طعم بهتر و چربی بالای آن میباشد، جایگاه شایسته این محصول را در بازارهای جهانی و به ویژه کشورهای همسایه به دست آورند.

ارتباط با ما:
خانم کاظم زاده
راه های ارتباطی:
شماره موبایل:
پست الکترونیکی: behnuts@gmail.com
معرفی تاجران بازار تهاتر ايران آموزش تجارت