خانه / فندق / بررسی صادرات فندق و مغز فندق ایران

بررسی صادرات فندق و مغز فندق ایران

آیا از مقدار صادرات فندق ایران در طی سالهای گذشته اطلاع دارید؟ آیا می دانید در دو دهه گذشته، کدام کشورها بازار هدف صادرات فندق ایران بوده اند و چه کشورهایی بالقوه میتوانند خریدار فندق ایران باشند؟

مقدار صادرات فندق ایران در طی دوره 17 ساله از سال 1380 تا 1396، نسبت به جایگاه ایران در تولید فندق، بسیار پایین بوده است. علاوه بر این، کشورهای واردکننده این محصول از ایران نیز در مقدار واردات شان پرنوسان عمل کرده اند.

با توجه به تولید سالانه مقدار زیادی از محصول باکیفیت و مستعد صادرات در کشورمان، قابلیت ارسال این محصول به کشورهای دیگر وجود دارد. اما از طرف دیگر، با توجه به عدم معرفی ایران به عنوان تولیدکننده بزرگ فندق در جهان، صادرات در این حوزه، نیازمند فعالان اقتصادی و تاجران سخت کوشی است که با تلاش و کوشش خود، بازارهای جدیدی را برای این محصول ایجاد کنند.

ما برای ارائه آمار تحلیلی از صادرات فندق ایران، داده های وب سایت اطاق بازرگانی تهران را استخراج کرده و با استفاده از جدول و نمودار بررسی نموده ایم. این آمار می تواند درک دقیقی از وضعیت فعلی صادرات این محصول به تجار خشکبار ارائه دهد. در ادامه، اولین بخش از این بررسی را میخوانید.

بررسی صادرات فندق و مغز فندق ایران
بررسی صادرات فندق و مغز فندق ایران

مقدمه ای بر صادرات فندق

کشورمان ایران در حال حاضر با تولید سالانه حدود 30 هزار تن فندق، در رتبه هفتم جهانی قرار گرفته است. علاوه بر این، کیفیت غذایی فندق ایرانی، جایگاه ویژه ای در بین محصولات کشورهای مختلف دارد. با این وجود، متاسفانه سهم صادرات این محصول از مقدار تولید شده بسیار پایین بوده و در طول سالیان گذشته، افت و خیز زیادی داشته است. دلایل متعددی برای سهم ناچیز ایران از بازار فندق جهانی را میتوان برشمرد که این مقوله در نوشته های دیگر بررسی خواهد شد.

استخراج آمار صادرات فندق

سایت اطاق بازرگانی تهران، آمار صادرات و واردات کشورمان را به تفکیک کد کالا، نام کشور مبدا / مقصد، نام گمرک و سال، ارائه می دهد.

کد تعرفه گمرکی 08022100 برای فندق با پوست، تازه  يا خشک  کرده و کد تعرفه 08022200 برای محصول فندق بدون پوست، تازه  يا خشک کرده (مغز فندق) تعریف شده است، که ما نیز برای استخراج داده ها از این دو کد استفاده نمودیم.

نگاهی کلی به صادرات فندق

جدول زیر، وزن کل فندق باپوست و بدون پوست صادر شده از ایران و مجموع این دو در هر سال را بر حسب کیلوگرم نشان داده است. توضیح اینکه: امکان دسترسی به داده های فندق بدون پوست در سال 1395 امکان پذیر نبوده است.

مجموع صادرات فندق و مغز فندق ایران
مجموع صادرات فندق و مغز فندق ایران

نمودار زیر، صادرات فندق در سال های 1380 تا 1396 را بر حسب تن نشان داده است.

صادرات فندق ایران
صادرات فندق ایران

همانطور که در جدول و نمودار بالا مشاهده میشود، مجموع دو نوع فندق صادر شده ایران در طی دوره مورد بررسی، نوسان زیادی داشته و این ارقام از حداقل 12 تن در سال 1383 تا حداکثر حدود 400 تن در سال 1396 تغییر یافته است. پیشتر نیز ذکر شد که هیچ یک از این ارقام نسبت به میزان کل محصول تولید شده در ایران (در حال حاضر حدود 30 هزار تن)، رقم قابل توجهی نمیباشند.

نمودار زیر، میزان صادرات دو نوع فندق را به تفکیک باپوست و بدون پوست بر حسب تن نشان داده است.

صادرات فندق و مغز فندق ایران
صادرات فندق و مغز فندق ایران

مشاهده میشود که سهم قابل توجهی از صادرات فندق ایران به صورت باپوست بوده است و تنها در سال 1388 و اخیرا در سال های 1394 و 1396، مقادیر صادرات این دو نوع محصول نزدیک به هم بوده است.

کشورهای مقصد صادرات

در طی بازه زمانی 17 ساله، تعداد 40 کشور به عنوان مقصد صادرات فندق ایران در سایت اطاق بازرگانی ثبت شده اند. البته میزان صادرات به بسیاری از این کشورها بسیار کم بوده و رقم هایی در حد خرد میباشند.

از این تعداد، 13 کشور در مجموع این سالها، بیشتر از 5 تن واردات فندق از ایران داشته اند. این کشورها به ترتیب مقدار کل خرید فندق ایران در این بازه زمانی عبارتند از: افغانستان، عراق، امارات متحده عربی، ترکمنستان، سنگاپور، اتریش، هند، عربستان سعودی، کویت، بحرین، قرقیزستان، پاکستان و قزاقستان.

از بین 27 کشور باقیمانده، 10 کشور در کل مقادیری بین 1 تن تا 5 تن خریداری کرده و 17 کشور نیز، در کل کمتر از نیم تن فندق از کشورمان وارد کرده اند.

نمودار زیر، سهم هر یک از کشورهای واردکننده عمده فندق ایران از کل صادرات در این دوره را نشان میدهد. مقادیر این نمودار برحسب کیلوگرم میباشند. برای ترسیم این نمودار، فقط 13 کشور واردکننده عمده انتخاب شده اند.

سهم کشورهای واردکننده عمده فندق ایران از کل صادرات فندق
سهم کشورهای واردکننده عمده فندق ایران از کل صادرات فندق

در بازه زمانی مورد بررسی، کشور افغانستان با واردات 996 تن، در مجموع بیشترین مقدار واردات فندق از ایران را داشته و کشورهای عراق و امارات متحده عربی نیز به ترتیب با واردات 459 و 162 تن، در رده های دوم و سوم قرار گرفته اند.

برای بررسی صادرات سال 1397، تنها داده های قابل دسترسی در وب سایت اطاق بازرگانی تهران (در زمان درج این متن)، فروردین ماه 1397 میباشد. در جستجوی دو کد تعرفه فندق باپوست و بدون پوست برای این ماه، تنها یک رکورد به دست می آید که صادرات فندق بدون پوست به عراق به وزن 26 تن میباشد.

بررسی های فوق نشان می دهند که دامنه کشورهای خریدار فندق ایرانی در حال حاضر تعداد کمی را شامل می شود و عمده خریداران مستمر این محصول از ایران، همسایه ها و یا کشورهای همجوار مان بوده اند. لذا جای کار برای تاجران خشکبار وجود دارد که با عرضه فندق باکیفیت در بازارهای جهانی، رکوردهای بهتری را در صادرات این محصول رقم بزنند.

ارتباط با ما:
خانم کاظم زاده
راه های ارتباطی:
شماره موبایل:
پست الکترونیکی: behnuts@gmail.com
معرفی تاجران بازار تهاتر ايران آموزش تجارت